tunaCooking - przepisy, jedzenie, desery, obady: Staropolski tradycyjny piernik

Staropolski tradycyjny piernik

By | 11:28 3 comments


































Jest taki przepis do którego wracam każdego roku o miej więcej tej samej porze. Jest to tradycyjny piernik, który wychodzi obłędny. Sam czas przygotowania to chwila, ale ciasto musi swoje odleżeć. Minimum to dwa tygodnie, ale im dłużej tym lepiej. W oryginalnym przepisie czas to nawet 8 tygodni.
Oryginał to receptura z książki naszej Julii Child czyli Lucyny Ćwierczakiewiczowej. Jedyna zmiana, którą zawsze robię to podmiana smalcu na masło, ale oczywiście możecie się trzymać starej wersji, pamiętajcie tylko o smalcu dobrej jakości i naturalnym miodzie.
Dodatki do piernika to różnego rodzaju bakalie, ja najbardziej lubię rodzynki i migdały. Nie pogardzę również kandyzowaną skórką pomarańczową i żurawiną. Piernik piekę i przekładam kilka dni przed świętami. I wierzcie mi, trzeba się tego trzymać. Na początku ciasto jest twarde, ale z każdym dniem staje się bardziej miękkie, a smaki się łączą.
Do przekładania używam tradycyjnie powideł śliwkowych które lubię łączyć z marcepanem. Zazwyczaj smaruję ciasto z dwóch stron powidłami i między te dwie warstwy wkładam marcepanową przekładkę.
W przypadku tego przepisu czas naprawdę ma znaczenie. Nastawcie czym prędzej wasze pierniki. W Wigilię sami zobaczycie, że było warto.


STAROPOLSKI TRADYCYJNY PIERNIK

500 g miodu
2 szklanki cukru
250 g masła
1 kg mąki
1 łyżka cynamonu
1 łyżeczka goździków
1 łyżeczka anyżu
0,5 szklanki mleka
0,5 łyżeczki soli
3 łyżeczki sody oczyszczonej
3jajka
100 g rodzynek
50 g posiekanych migdałów
50 g suszonych posiekanych fig

1 słoik powideł śliwkowych – do przełożenia
1 kostka marcepanu – do przełożenia

150 g gorzkiej czekolady - polewa
100 g masła – polewa

W rondelku powoli podgrzewać miód, cukier i masło. Syrop miodowy podgrzewać aż do zagotowania.

Do misy miksera przesiać mąkę z przyprawami. Przy włączonym mieszadle wlewać gorący syrop. W ten sposób „zaparzyć” mąkę. Mieszać aż ciasto trochę wystygnie. 
 
W mleku rozpuścić sodę oczyszczoną i dodać do ciasta. Dodawać pojedynczo jajka. Mieszać aż do połączenia się składników. Na koniec dodać posiekane migdały, rodzynki i figi.

Wymieszane ciasto przełożyć do kamionkowego naczynia, zawinąć folią w kontakcie i zostawić w chłodnym miejscu lub w lodówce na minimum 2 tygodnie. Ciasto powinno leżakować 2-8 tygodni, im dłużej tym lepiej.
 
Po czasie leżakowania ciasto wyciągnąć i podzielić na 3 porcje.

Każdą porcją rozwałkować i wyłożyć na blachę do pieczenia. Piec w temperaturze 180C przez około 15 minut.

Upieczone blaty ostudzić i dopiero takie przełożyć powidłami śliwkowymi i marcepanem. Położyć blat jeden na drugim i dociążyć książką. 
 
Po 2-3 dniach piernik zaczyna się robić miękki. 
 
Ciasto najlepiej jest oblać polewą tuż przed podaniem jak już jest gotowe do jedzenia. W kąpieli wodnej roztopić czekoladę z masłem i dokładnie wymieszać. Taką polewą można oblać gotowy piernik.
Nowszy post Starszy post Strona główna

3 komentarze :

  1. Muszę w końcu przygotować taki tradycyjny piernik, ja zawsze korzystam z przepisu na ostatnia chwilę, co prawda pyszny jest, ale może ten okaże się lepszy :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Fitsweet.me koniecznie! Przygotowanie ciasta zajmuje tylko chwilę. Wychodzi obłędne :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Też mam taki przepis, do którego lubię wracać. ;-)

    https://bitasmietanka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń